W toku działalności wielu firm przychodzi moment, gdy właściciel lub kadra zarządzająca staje przed dylematem – wybudować, czy wynająć magazyn? W dzisiejszym artykule postaramy się przyjrzeć korzyściom wynikającym z najmu powierzchni magazynowej.
1. Oszczędność pieniędzy
Leasing powierzchni magazynowej zamiast zakupu/budowy, wpływa pozytywnie na cashflow i możliwości kredytowe przedsiębiorstwa. Firma nie jest obarczona wtedy ogromnym kredytem, a „zaoszczędzone” w ten sposób środki może wykorzystać na szybszą ekspansję i zdobywanie nowych rynków.
2. Oszczędność czasu
Powierzchnie magazynowe na wynajem dostępne są niemalże od ręki, podczas gdy realizacja projektu związanego z budową magazynu, to jest stworzeniem koncepcji, pozyskaniem działki, uzyskaniem wymaganych zezwoleń, wreszcie budową liczony jest w latach. Nie mając doświadczenia prowadzeniu tego typu projektów firma może natknąć się na wiele niespodzianek, które dodatkowo wydłużą czas realizacji lub zwiększą koszt budowy własnej powierzchni magazynowej.
3. Możliwość skupienia się na kluczowej działalności
Nie każda firma posiada wykwalifikowaną kadrę, która jest w stanie zadbać o bieżące remonty, serwis, utrzymanie budynku, który zbiegiem czasu będzie wymagał odpowiednich konserwacji. Firmy specjalizujące się w wynajmie powierzchni magazynowej posiadają odpowiednie kompetencje, aby robić to sprawnie i dzięki dużej skali również zapewniając optymalizację kosztową prowadzonych prac.
4. Optymalizacja podatkowa
Istnieje możliwość odliczenia kwoty miesięcznych opłat za wynajem od dochodu podlegającego opodatkowaniu. W związku z tym jeszcze większa ilość pieniędzy pozostanie na rozwój procesów generujących największy zysk.
5. Elastyczność
Nowy kontrakt wymagający dodatkowych 2000 mkw. dostępnych od zaraz? Umowa z klientem na okres 3 lat, która może, ale nie musi zostać przedłużona? A może możliwość wejścia na nowy lokalny rynek na drugim końcu Polski? Dzięki elastycznym warunkom, w tym długości trwania umów najmu przedsiębiorstwa mogą łatwo dostosować się do bieżących potrzeb rynku oraz zminimalizować ryzyko nietrafionej inwestycji w środki trwałe.